Завантажити PDF
Стан розвитку міжнародного співробітництва Кіровоградської області

Кіровоградщина – це географічний центр України, а тому є регіоном, сприятливим для розвитку торговельно-економічних зв'язків та вигідної інвестиційної співпраці.

Міжрегіональне співробітництво

Забезпечується співпраця області з дипломатичними установами іноземних держав, акредитованих в Україні, зокрема з Посольствами Республіки Австрія, Республіки Білорусь, Республіки Болгарія, Китайської Народної Республіки, Республіки Корея, Латвійської Республіки, Литовської Республіки, Королівства Нідерланди, Федеративної Республіки Німеччина, Республіки Польща, Португальської Республіки, Словацької Республіки, Сполучених Штатів Америки та Японії.
На міжрегіональному рівні, у рамках укладених з адміністративно-територіальними одиницями іноземних країн угод, область співпрацює з:

містом Сюйчжоу провінції Цзянсу Китайської Народної Республіки

провінцією Цзянсу Китайської Народної Республіки

Нижньосілезьким воєводством Республіки Польща

Могильовською областю Республіки Білорусь

Федеральною землею Штирія Республіки Австрія

містом Брага Португальської Республіки

містом Інчхон Республіки Корея

Нітрянським самоврядним краєм Словацької Республіки
Зовнішньоекономічна діяльність

 Із року в рік розширюється міжнародне співробітництво області. Підприємства регіону мають постійні зовнішньоторговельні зв'язки з партнерами більш ніж 100 країн світу,
а регіон упродовж багатьох років має значне позитивне сальдо в зовнішній торгівлі.

Зовнішньоторговельний оборот товарами у 2016 році склав 957,1 млн. дол. США,
у тому числі експорт – 707,0 млн. дол. США, імпорт – 250,1 млн. дол. США.

 До країн ЄС поставки на експорт склали 28,9 % від загального обсягу експорту області, до країн СНД – 15,8%. З країн ЄС в область надійшло 45,7% усіх товарів, з країн СНД – 9,7%.

 

В товарній структурі експорту товарів області вагому частку традиційно займають жири та олії тваринного або рослинного походження, у той час як в імпорті – машини та обладнання.

 

Користується широким попитом на зовнішньому ринку олія соняшникова
ПП "Віктор і К", ПАТ "Кіровоградолія", ТОВ "Градолія", зернові та технічні культури
ТОВ "Украгроком", посівна техніка та культиватори ПАТ "Ельворті", гідромашини для гідросистем тракторів, комбайнів та інших мобільних машин ПАТ "Гідросила".

 З 2013 року в області щорічно проводиться Міжнародна агропромислова виставка з польовою демонстрацією техніки та технологій "АгроЕкспо", яка є не тільки виставкою сільськогосподарської техніки та демонстрації технологій, а й місцем проведення ділових форумів, спеціалізованим майданчиком для діалогу між представниками великих машинобудівних компаній, топ-менеджерами іноземних і вітчизняних агрокорпорацій, а також експертами у сфері агропромислового комплексу міжнародного рівня.

Інвестиційна діяльність

 Кіровоградщина має усі передумови для активного залучення внутрішніх і зовнішніх інвестицій. Географічне положення області, наявність унікальних корисних копалин, родючих чорноземів і розвиненого аграрно-промислового потенціалу робить її інвестиційно-привабливою. Створена і досить динамічно розвиваються переробна, видобувна і харчова промисловості.

Інвестори 35 країн світу вклали капітал в економіку області. Найбільші обсяги інвестицій надійшли з Великобританії, Кіпру, Російської Федерації, Нідерландів. На ці країни припадає майже 80% загального обсягу прямих іноземних інвестицій.
Найбільші обсяги інвестицій зосереджені у підприємствах промисловості.

 

Запроваджено проведення Міжнародного інвестиційного форуму "Central
Ukrainian ID",
що став майданчиком для діалогу представників влади, українського та міжнародного бізнесу, сприяє вирішенню питань економічного розвитку та покращенню інвестиційного клімату Кіровоградщини.

Співробітництво з донорами міжнародної технічної допомоги та міжнародними фінансовими організаціями

В області вживаються заходи щодо розгортання співпраці з донорами міжнародної технічної допомоги та міжнародними фінансовими організаціями з метою залучення додаткових фінансових ресурсів, зокрема з Програмою розвитку Організації Об'єднаних Націй, Європейським Союзом, Міжнародним банком реконструкції та розвитку, Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейським інвестиційним банком, Фондом Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля, Фондом чистих технологій тощо.

В останні роки в області реалізовано ряд успішних проектів (програм) міжнародних фінансових організацій та міжнародної технічної допомоги, серед яких:

Проект ЄСПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду"

На території області Проект діє з 2008 року. На даний час реалізується третя фаза Проекту.

За результатами впровадження двох фаз Проекту реалізовано 116 мікропроектів громад, загальна вартість яких становить 18,3 млн. грн., у тому числі кошти міжнародної технічної допомоги – 8,7 млн. грн.

У рамках ІІІ фази Проекту реалізується 38 мікропроектів та 11 мікропроектів з економічного розвитку 4 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, з них по
35 мікропроектах роботи завершено (проведено інноваційні енергоефективні заходи вуличного освітлення, покращено водопостачання, проведено енергозберігаючі та енергоефективні заходи в школах, дошкільних навчальних закладах та ФАПах, та придбано сільськогосподарську техніку для 4 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (11 мікропроектів).

Загальна вартість 49 мікропроектів складає понад 18 млн. грн., у тому числі кошти міжнародної технічної допомоги – понад 11 млн. грн.

Робота щодо впровадження Проекту на території області триває.

Проект людської безпеки програми Посольства Японії "Кусаноне""

 У рамках Проекту здійснено капітальний ремонт Златопільської гімназії та реконструкцію системи водопостачання та водовідведення Канізької ЗОШ І-ІІІ ступенів та трьох ДНЗ м. Новомиргорода Новомиргородського району.

Загальна вартість Проекту – 1,7 млн. грн., у тому числі кошти міжнародної технічної допомоги – 1,4 млн. грн.

Проект "Створення молочних ланцюгів доданої вартості" за підтримки проекту USAID АгроІнвест

У рамках Проекту побудовано молокопереробний цех СОК "Іванковецький світанок" потужністю переробки молока від 3 т/зміну.
Загальна вартість Проекту – 2,1 млн. грн., у тому числі кошти міжнародної технічної допомоги – 1,5 млн. грн.

Грантова програма Посольства Федеративної Республіки Німеччина

 У рамках програми у Новомиргородському районі реалізовано 5 проектів, а саме:
"Заміна віконних блоків та вхідних дверей на металопластикові енергозберігаючі у школі с.Каніж";
"Покращення умов роботи дитячого садка с. Листопадове (монтаж систем опалення, заміна опалювального обладнання, утеплення горищ)";
"Покращення надання медичних послуг шляхом створення центру практики сімейної медицини в с.Оситняжка (заміна вікон, монтаж системи опалення шляхом встановлення піролізного котла)";
"Створення та організація діяльності тренажерного залу для молоді у Златопільській гімназії м.Новомиргорода";
"Поліпшення умов проживання одиноких громадян похилого віку Панчевського стаціонарного відділення територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Новомиргородського району".
Загальна вартість проектів склала 644,4 тис. грн., у тому числі кошти міжнародної технічної допомоги – 442,4 тис. грн.

Проект "Сприяння розвитку соціальної інфраструктури" Українського фонду соціальних інвестицій

У рамках Проекту на території області впроваджено 21 мікропроект у 8 районах області, які спрямовані на реабілітацію об’єктів соціальної інфраструктури, а саме 10 шкіл,
4 дошкільних навчальних закладів, 4 водогонів, 1 ФАПу, 1 будинку культури та 1 дитячої бібліотеки.
Загальна вартість Проекту становила понад 31 млн. грн., у тому числі кошти міжнародної технічної допомоги – 25 млн. грн. 

Проект "Поліпшення медичного обладнання для дитячих лікарень України" Японського агентства міжнародного співробітництва за фінансової підтримки Уряду Японії

 У рамках проекту Кіровоградська обласна дитяча лікарня отримала медичне обладнання, необхідне для надання медичної допомоги дітям,та запасні частини до нього на загальну суму 17 млн. грн.

Проект "Побудуємо майбутнє разом!" у рамках програми ЄС "Підтримка громад, які опинилися в зоні конфлікту в Україні"

 У рамках Проекту у смт Новгородка Новгородківського району проведено капітальний ремонт гуртожитку ПТУ № 36, в якому матимуть змогу оселитись 150 молодих сімей з дітьми, що виїхали з зони проведення антитерористичної операції, та ДНЗ "Світлячок" на 70 місць.
Загальна вартість Проекту склала 711,8 тис. євро., у тому числі кошти міжнародної технічної допомоги – 640,8 тис. грн.

Програма "Здоров'я жінок України" за підтримки Уряду США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID)

 У рамках програми на території області проведені просвітницькі заняття з планування сім’ї і репродуктивного здоров’я для населення, конференції, семінари, 3-денні та 5-денні клінічні тренінги для медичних працівників районів.
За час впровадження Програми сформовано високопрофесійний кадровий потенціал лікарів акушер-гінекологів, сімейних лікарів, середнього медичного персоналу, чітку систему організації служби планування сім’ї та досягнуто позитивну динаміку в основних показниках акушерської та педіатричної служб області.

Грантової програми "DemoUkrainaDH" за участю Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) та Шведського Агенства з питань міжнародного співробітництва та розвитку SIDA

У рамках програми на території області успішно реалізовано проект "Реконструкція ЦТП №118 під газову котельню з високоефективним енергозберігаючим обладнанням".
Загальна вартість проекту склала 740 тис. Євро.
На ЦТП № 118 проведена установка сучасного енергозберігаючого обладнання: котли, допоміжне обладнання, когенераційна установка у 100 кВт, система водопідготовки, системи диспетчеризації та повна заміна теплових мереж на попередньоізольовані (заміна теплових мереж від котельні до теплових вводів споживачів тепла на передізольовані труби, відновлення гарячого водопостачання).
ЦТП № 118 працює в стаціонарному режимі та обігріває 6 дев'ятиповерхових
будинків - це 1800 квартир і будинок дитячої та юнацької творчості у м. Олександрії.

Проект "Реабілітація гідроелектростанцій" за підтримки Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку

У рамках Проекту в області реалізується інвестиційний проект "Реконструкція ГЕС ВАТ "Укргідроенерго" - ІІ черга, філії "Кременчуцька ГЕС", загальною вартістю 4,6 млрд. грн.
Метою Проекту є:
підвищення надійності роботи станції;
поліпшення техніко-економічних показників;
поліпшення екологічної обстановки (завдяки встановленню екологічно-чистої турбіни повністю виключається потрапляння мастила у воду).
З початку реалізації Проекту проведена модернізація гідромеханічного та електромеханічного обладнання ГЕС (придбано та змонтовано гідросилове обладнання турбіни, генератор гідроагрегату).
На кінець 2016 року освоєно 317,3 млн. грн., з них кошти міжнародних фінансових організацій – 275,5 млн. грн.

Проект "Розвитку міської інфраструктури – ІІ" за підтримки Міжнародного банку реконструкції та розвитку і Фонду чистих технологій

 Проектом передбачено проведення широкомасштабної реконструкції та модернізації систем водопостачання, існуючих споруд очистки стічних вод та обробки осадів, заміна застарілого обладнання для систем очищення води, насосних станцій водопостачання, каналізаційних насосних станцій, впровадження технологій дистанційного управління та автоматизації.
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" приймає участь в Проекті, завдяки реалізації якого відбудеться поліпшення якості питної води, зменшення втрат води при транспортуванні до кінцевого споживача та зменшення витрат енергоресурсів.
Загальна вартість проекту 44,4 млн. дол. США.
У рамках реалізації Проекту ОКВП "Дніпро-Кіровоград" у 2016 році придбано автотранспортну техніку, вартістю понад 1,2 млн. дол. США, та лабораторне обладнання, вартістю 0,3 млн. дол. США.

­